Top Biography
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Walk the Line | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Catch Me if You Can | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Pursuit of Happyness | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | High Fidelity | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Girl, Interrupted | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | My Left Foot | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Frida (2002) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Before Night Falls | N/A | 2.7/4 |



