Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Penelope (2008) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Dragonslayer (1981) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 3. | Buffy the Vampire Slayer | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 4. | Snow White: A Tale of Terror | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Plunkett & Macleane | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Ever After: A Cinderella Story | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Ladyhawke | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Labyrinth (1986) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Dark Crystal | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Beastmaster | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 12. | A Knight's Tale | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Willow | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Red Sonja (1985) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 15. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 18. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Bill & Ted's Excellent Adventure | 4.0/4 | 2.7/4 |



