Most Overrated Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Titanic (1997) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Gone with the Wind | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 2.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Fargo (1996) | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Alien | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Blade Runner | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Thing (1982) | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Crash (2005) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | High Noon | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Excalibur | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Picnic at Hanging Rock | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Last Tango in Paris | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | The Princess Bride | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | A Fish Called Wanda | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | An American Werewolf in London | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Birds (1963) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Manhattan Murder Mystery | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Darling (1965) | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Midnight in Paris (2011) | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Cars That Ate Paris | 1.5/4 | 2.2/4 |



