Best Movies of the 1940s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Pinocchio (1940) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The Grapes of Wrath | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Best Years of Our Lives | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Johnny Belinda | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Body Snatcher (1945) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Double Indemnity | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Shadow of a Doubt (1943) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Wolf Man (1941) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Cat People (1942) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Little Foxes (1941) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | It's a Wonderful Life | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Enchantment (1948) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Spellbound (1945) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Oliver Twist (1951) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Search (1948) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Jane Eyre (1944) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Yearling (1946) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Notorious (1946) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Ox-Bow Incident | 3.5/4 | 3.1/4 |



