Top 11 Films of 1961 by CarnivorousCouch

Top 11 Films of 1961

# Movie Title Rating Overall Add
1. dolce vita, La 4.0/4 3.1/4
2. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
3. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
4. Last Year at Marienbad ( année dernière à Marienbad, L' ) 4.0/4 3.0/4
5. Viridiana 4.0/4 3.0/4
6. Yojimbo 4.0/4 3.2/4
7. Night, The ( notte, La ) 3.5/4 3.1/4
8. Judgment at Nuremberg 3.5/4 2.9/4
9. Breakfast at Tiffany's 3.5/4 3.1/4
10. Fanny (1961) 3.0/4 2.4/4
11. The Guns of Navarone 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name