My Top Movies of 1951 (so far)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Quo Vadis? (1951) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Strangers on a Train | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The African Queen | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Detective Story (1951) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Fourteen Hours | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | His Kind of Woman | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Ace in the Hole | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Tall Target | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Rawhide (1951) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Thing from Another World | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Captain Horatio Hornblower R.N. | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | The Desert Fox | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Inside Straight | 3.0/4 | 2.7/4 |



