Best films of 1960
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | dolce vita, La | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Magnificent Seven (1960) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Breathless ( À Bout de souffle ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Eyes Without a Face ( yeux sans visage, Les ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | avventura, L' ( Adventure, The ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Two Women ( ciociara, La ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Apartment | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Spartacus | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | House of Usher (1960) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Swiss Family Robinson (1960) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | The Time Machine (1960) | 2.0/4 | 2.9/4 |



