Best films of 1969
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Color of Pomegranates ( Sayat Nova ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Kes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Midnight Cowboy | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Wild Bunch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Women in Love | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | The Prime of Miss Jean Brodie | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Italian Job (1969) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | On Her Majesty's Secret Service | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Take the Money and Run | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Oh! What a Lovely War | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Orgies of Edo ( Zankoku ijô gyakutai monogatari: Genroku onna keizu ) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 13. | All Monster's Attack aka Godzilla's Revenge ( Gojira-Minira-Gabara: Oru kaijû daishingeki ) | 0.5/4 | 1.7/4 |



