Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pulp Fiction | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Chinatown | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | A Clockwork Orange | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Bonnie and Clyde | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Fugitive (1993) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Trainspotting | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Lethal Weapon | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Man on Fire (2004) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | A Time to Kill (1996) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Donnie Brasco | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Memories of Murder ( Salinui chueok ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Thelma & Louise | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Deep Red ( Profondo rosso ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Manhunter (1986) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Face/Off | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Tenebrae | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Out of Sight | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | The Frozen Ground | N/A | 2.6/4 |



