Movies snubbed by the academy(credits2memento_mori
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Magnolia | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Cloud Atlas | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 7. | The Perks of Being a Wallflower | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Looper | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Pursuit of Happyness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Room 237 | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Into the Wild | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 |



