Ranking the Top Film of Each Year (1980s)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Once Upon a Time in America | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Do the Right Thing | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Fitzcarraldo | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Ran | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Fanny and Alexander | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Au revoir les enfants | 4.0/4 | 3.1/4 | 
Recent Comments
KingoftheCorn - wrote on 04/15/18 at 07:55 PM CT
Ranking the Top Film of Each Year (1980s) comment
This list consists of my choices of the top film of each year for the decade (1980s) and my ranking of them.




