Top 10 of 2006
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Babel | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Children of Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | United 93 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Little Miss Sunshine | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Volver | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Last King of Scotland | 3.5/4 | 3.0/4 |



