Top 10 of 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Prophet, A ( prophète, Un ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Fish Tank | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Inglourious Basterds (2009) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Thirst ( Bakjwi ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Goodbye Solo | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | About Elly ( Derbareye elly ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | District 9 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Mother ( Madeo ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Up in the Air (2009) | 3.5/4 | 2.9/4 | 



