Top 10 Films of 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Inglourious Basterds (2009) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Up in the Air (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Messenger (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Everybody's Fine (2009) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Fantastic Mr. Fox | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Hangover | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Away We Go | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Blind Side | 2.5/4 | 3.0/4 |



