Best of 2001
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Piano Teacher, The ( pianiste, La ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Gosford Park | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | A.I. Artificial Intelligence | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | The Man Who Wasn't There (2001) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Waking Life | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Others (2001) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Trouble Every Day | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Black Hawk Down | 3.0/4 | 3.0/4 |



