Best of the 80s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ran | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Blue Velvet | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Elephant Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Cobra Verde | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Kagemusha | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Do the Right Thing | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Under the Volcano | 4.0/4 | 2.7/4 |



