Top War Movie List by Sepi

Top War

# Movie Title Rating Overall Add
1. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
2. Winter War, The ( Talviota ) 4.0/4 3.5/4
3. Gettysburg 4.0/4 2.8/4
4. Platoon 4.0/4 3.2/4
5. Patton 4.0/4 3.1/4
6. The Longest Day 4.0/4 3.0/4
7. Ambush ( Rukajärven tie ) 4.0/4 2.9/4
8. Attack (1956) 4.0/4 3.1/4
9. Das Boot 3.5/4 3.1/4
10. A Bridge Too Far 3.5/4 2.9/4
11. Downfall ( Untergang, Der ) 4.0/4 3.2/4
12. The Dirty Dozen 4.0/4 3.1/4
13. Stalingrad (1995) 4.0/4 2.9/4
14. The Bridge at Remagen 3.0/4 2.6/4
15. Battle of the Bulge 4.0/4 2.8/4
16. Hart's War 3.0/4 2.4/4
17. Hell is for Heroes 3.5/4 2.8/4
18. Battle of Britain 3.5/4 2.4/4
19. The Thin Red Line 4.0/4 2.9/4
20. Midway (1976) 3.5/4 2.5/4
21. MacArthur 3.5/4 2.6/4
22. Pearl Harbor 3.5/4 2.3/4
23. Sands of Iwo Jima 4.0/4 2.9/4
24. Twelve O'Clock High 4.0/4 2.8/4
25. Guadalcanal Diary 3.0/4 2.6/4
26. The Desert Fox 3.5/4 2.7/4
27. All Quiet on the Western Front (1930) 3.5/4 3.0/4
28. The Guns of Navarone 4.0/4 3.0/4
29. Flags of Our Fathers 3.5/4 2.8/4
30. Letters from Iwo Jima 4.0/4 3.1/4
31. Cross of Iron 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name