Top 1991
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Doors (1991) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Robin Hood: Prince of Thieves | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Boyz n the Hood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Last Boy Scout | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Cape Fear (1991) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Fisher King | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Once Upon a Time in China ( Wong Fei Hung ) | 3.0/4 | 2.8/4 |



