Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Akira | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | End of Evangelion ( Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | The Animatrix | 3.0/4 | 2.7/4 |



