Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Tracks (1977) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Doctor Zhivago | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Guess Who's Coming to Dinner | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Sabrina (1954) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | West Side Story (1961) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Witness (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | How Stella Got Her Groove Back | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Secretary | 4.0/4 | 2.8/4 |



