Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Déjà Vu (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Bringing Down the House | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | Nine to Five | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Babyfever | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Odd Couple | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Big Chill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Do the Right Thing | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Chris Rock: Bigger & Blacker | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Ocean's Eleven (2001) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Sabrina (1954) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Richard Pryor ...Here and Now | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | What Women Want (2000) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 25. | The Bucket List | 4.0/4 | 2.7/4 |



