Top 1979
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Deer Hunter | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Kramer vs. Kramer | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Escape from Alcatraz | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The China Syndrome | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Airport '79 The Concorde | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 7. | Star Trek: The Motion Picture | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Norma Rae | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | cage aux folles, La | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Attack of the Killer Tomatoes! | 3.0/4 | 2.1/4 |



