Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Julie & Julia | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Doctor Zhivago | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Devil Wears Prada | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Guess Who's Coming to Dinner | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Imitation of Life (1959) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Sliding Doors | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Mamma Mia! | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Say I Do | 4.0/4 | 3.0/4 |



