Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Changeling (1980) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Shutter (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Halloween (1978) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Legend of Hell House | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Frailty | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Stir of Echoes | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Thing (1982) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Carnival of Souls (1962) | 3.0/4 | 2.5/4 |



