Best Movies of the 1960s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Misfits (1961) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Planet of the Apes (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Romeo and Juliet (1968) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Magnificent Seven (1960) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Dirty Dozen | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Cool Hand Luke | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Barbarella | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 9. | Repulsion | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Haunting (1963) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Hush... Hush, Sweet Charlotte | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Days of Wine and Roses | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | The Apartment | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | A Patch of Blue | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | 7 Faces of Dr. Lao | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 17. | El Cid | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Little Shop of Horrors (1960) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Once Upon a Time in the West | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Rosemary's Baby | 3.5/4 | 3.0/4 | 



