Top 16 Films of 1965
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Chimes at Midnight ( Campanadas a medianoche ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Pierrot le fou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Repulsion | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Sound of Music | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Spy Who Came in from the Cold | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Doctor Zhivago | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | A Thousand Clowns | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | The Train (1965) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Juliet of the Spirits ( Giulietta degli spiriti ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Darling (1965) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Cat Ballou | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Collector (1965) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Thunderball | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | A Patch of Blue | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Ship of Fools | 2.0/4 | 2.2/4 |



