Movies of 2001
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Antitrust | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 3. | The Wedding Planner (2001) | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 4. | Barbie in the Nutcracker | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Cats & Dogs | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 6. | Legally Blonde | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Bridget Jones's Diary | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | The Princess Diaries | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Shallow Hal | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 10. | Monsters, Inc. | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Lady and the Tramp 2: Scamp's Adventure | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Lost and Delirious | 0.5/4 | 2.3/4 | |
| 13. | Blow | 1.0/4 | 2.9/4 |



