Best films of 1953
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Ugetsu Monogatari | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | From Here to Eternity | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Roman Holiday | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Wild One | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Peter Pan (1953) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Julius Caesar (1953) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Calamity Jane | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Glen or Glenda? | 1.0/4 | 1.2/4 | |
| 10. | Robot Monster | 0.5/4 | 1.8/4 |



