Best films of 1963 by Daniel

Best films of 1963

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
2. 8 1/2 3.5/4 3.2/4
3. Silence, The ( Tystnaden ) 3.5/4 2.9/4
4. Winter Light ( Nattvardsgästerna ) 3.5/4 3.1/4
5. The Sword in the Stone 3.0/4 2.9/4
6. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
7. Lilies of the Field 3.0/4 2.9/4
8. Charade (1963) 3.0/4 3.1/4
9. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
10. Cleopatra (1963) 3.0/4 2.6/4
11. The Raven (1963) 2.5/4 2.5/4
12. The Ugly American 2.5/4 2.5/4
13. The Pink Panther (1964) 2.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name