Top Historical
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gallipoli | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Apocalypto | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Viva Zapata! | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Last King of Scotland | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Lion in Winter | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Killing Fields | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Right Stuff | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Royal Affair, A ( kongelig affære, En ) | N/A | 3.1/4 | |
| 9. | City of Life and Death ( Nanjing! Nanjing! ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Young Victoria | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Doors (1991) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Hatfields & McCoys | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | That Hamilton Woman | 4.0/4 | 2.9/4 |



