Top Movies of 1990
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Edward Scissorhands | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Dick Tracy (1990) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 4. | Akira | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Home Alone | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Back to the Future Part III | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Godfather: Part III | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Ghost (1990) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Misery | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Die Hard 2: Die Harder | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Miller's Crossing | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Kindergarten Cop | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Hamlet (1990) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Ernest Goes to Jail | 1.0/4 | 2.0/4 | |
| 16. | Ghost Dad | 0.5/4 | 1.6/4 |



