Top 10 of 2004
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Downfall ( Untergang, Der ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Sea Inside, The ( Mar adentro ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | 2046 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Nobody Knows ( Dare mo shiranai ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Turtles Can Fly ( Lakposhtha parvaz mikonand ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Sideways | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | 3 Iron ( Bin-jip ) | 3.5/4 | 3.0/4 | 



