Top Anime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Whisper of the Heart ( Mimi wo sumaseba ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Porco Rosso ( Kurenai no buta ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) | 4.0/4 | 3.1/4 |



