Best Joanne Woodward
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Summer Wishes, Winter Dreams | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | From the Terrace | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | Rachel, Rachel | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Mr. & Mrs. Bridge | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | The Three Faces of Eve | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The End (1978) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | The Drowning Pool | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | The Long, Hot Summer | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Sybil | 3.5/4 | 2.9/4 | 



