Ranking David Lean Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Bridge on the River Kwai | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Great Expectations (1947) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Summertime (1955) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Oliver Twist (1951) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Doctor Zhivago | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | A Passage to India | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Brief Encounter | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Hobson's Choice | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Blithe Spirit (1945) | 2.5/4 | 2.7/4 |



