Movies of 2005
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Titanic: Birth of a Legend | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | In the Mix | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 3. | An Unfinished Life | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Ice Princess | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 5. | Into the Blue | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Chicken Little (2005) | 1.0/4 | 2.2/4 | |
| 7. | Sky High (2005) | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 9. | Herbie: Fully Loaded | 1.5/4 | 1.6/4 | |
| 10. | The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D | 1.0/4 | 1.4/4 | |
| 11. | Fever Pitch (2005) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Fantastic Four (2005) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 14. | Yours, Mine and Ours (2005) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Monster-in-Law | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 16. | Cheaper by the Dozen 2 | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 17. | The Pacifier | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 18. | Brokeback Mountain | 0.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Zathura | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Just Like Heaven | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 21. | The Perfect Man (2005) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 22. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 4.0/4 | 3.0/4 |



