Top Western
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Wild Bunch | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Tombstone | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Unforgiven (1992) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Gunfight at the O.K. Corral | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Pale Rider | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Open Range | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | El Dorado (1967) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Rio Bravo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Shootist | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Searchers | 3.5/4 | 3.1/4 |



