Top 10 Films of 1983
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Right Stuff | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Silkwood | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Tender Mercies | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Testament (1983) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The King of Comedy (1983) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Risky Business (1983) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Local Hero | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Big Chill | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Year of Living Dangerously | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Under Fire | 3.0/4 | 2.6/4 |



