Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ninotchka | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Destry Rides Again (1939) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Pygmalion | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Beau Geste (1939) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Mr. Smith Goes to Washington | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Stagecoach (1939) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Of Mice and Men (1939) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Little Princess (1939) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Four Feathers (1939) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Story of Vernon and Irene Castle | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | The Women (1939) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Love Affair (1939) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Rains Came | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Idiot's Delight | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | First Love (1939) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Nancy Drew... Reporter | 2.5/4 | 2.3/4 |



