Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Wet Hot American Summer | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | I Love You, Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Waiting for Guffman | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Mallrats | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Forgetting Sarah Marshall | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Pillow Talk | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The 40 Year-Old Virgin | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Clerks | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Hot Tub Time Machine | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Best in Show | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Clerks II | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Pineapple Express | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Chasing Amy | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 |



