Top Anime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Cowboy Bebop | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Pokémon: The First Movie | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 8. | Pokémon: The Movie 2000 - The Power of One | 4.0/4 | 1.9/4 | |
| 9. | Pokémon 3: The Movie | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 10. | Sword of the Stranger ( Sutorejia: Mukô hadan ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Tekkonkinkreet ( Tekkonkinkurîto ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Samurai X: Trust and Betrayal ( Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Despicable Me | 4.0/4 | 3.1/4 |



