Graham Greene on Film
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Third Man | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Fallen Idol | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Quiet American (2002) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Young Scarface ( Brighton Rock ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Fugitive (1947) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The End of the Affair (1999) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Quiet American (1958) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Our Man in Havana | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Comedians (1967) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Beyond the Limit ( Honorary Consul, The ) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Travels with my Aunt | 2.5/4 | 2.4/4 |



