Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pulp Fiction | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Surveillance (2009) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 3. | A Time to Kill (1996) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Consenting Adults | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 5. | Mystic River | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Thelma & Louise | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Gone Baby Gone | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Watcher (2000) | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 9. | Shattered (2007) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | A Walk Among the Tombstones | 3.0/4 | 2.7/4 |



