Top Anime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Weathering with You ( Tenki no ko ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Your Name. ( Kimi no na wa ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Tale of Princess Kaguya, The ( Kaguyahime no monogatari ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Garden of Words ( Koto no ha no niwa ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Children Who Chase Lost Voices from Deep Below ( Hoshi o ou kodomo ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Vampire Hunter D: Bloodlust | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Bleach: Memories of Nobody | N/A | 2.9/4 | |
| 11. | Place Promised in Our Early Days, The ( Kumo no mukô, yakusoku no basho ) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Boy and the Beast, The ( Bakemono no ko ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Cat Returns, The ( Neko no ongaeshi ) | 2.5/4 | 2.9/4 |



