Black Exploitation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Black Mama, White Mama | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Coffy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Jackie Brown | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Sugar Hill (1974) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Cotton Comes to Harlem | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Foxy Brown | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Dolemite | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 8. | Super Fly | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Super Fly T.N.T. | 4.0/4 | 1.8/4 | |
| 10. | Shaft (1971) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Shaft in Africa | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Shaft's Big Score! | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | The Mack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Blacula | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Scream Blacula Scream | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Sweet Sweetback's Baad Asssss Song | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Across 110th Street | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Black Caesar | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 19. | Black Belt Jones | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Three the Hard Way | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Cleopatra Jones | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Cleopatra Jones and the Casino of Gold | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Truck Turner | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 24. | Cooley High | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Trouble Man | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 26. | Ganja & Hess | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Abby | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Black Devil Doll | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | J.D.'s Revenge | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Let's Do It Again (1975) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Black Dynamite | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 32. | I'm Gonna Git You Sucka | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 33. | The Black Godfather | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | The Spook Who Sat by the Door | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 35. | Car Wash | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 36. | Dr. Black, Mr. Hyde | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | Hit Man (1972) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 38. | Friday Foster | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 39. | Sheba, Baby | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 40. | Hell Up in Harlem | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 41. | Slaughter (1972) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 42. | Slaughter's Big Rip-Off | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 43. | The Big Bird Cage | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 44. | Live and Let Die | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 45. | Trick Baby | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Sugar Hill (1994) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 47. | The Education of Sonny Carson | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 48. | Bustin' Out ( Coonskin ) | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 49. | Penitentiary | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 50. | The Black Gestapo | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 51. | Fighting Mad (1976) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 52. | Willie Dynamite | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 53. | Krush Groove | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 54. | The Black Klansman | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 55. | The Big Doll House | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 56. | The Arena (1974) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 57. | Women in Cages | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 58. | Gordon's War | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 59. | Action Jackson (1988) | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 60. | The Harder They Come | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 61. | Amazing Grace (1974) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 62. | Cornbread, Earl and Me | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 63. | Five on the Black Hand Side | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 64. | The Monkey Hu$tle | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 65. | Norman... is That You? | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 66. | Bone (1972) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 67. | Blackenstein | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 68. | Detroit 9000 | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 69. | Hire a Man | 4.0/4 | 3.5/4 |



