Top 20 Films of 1970 by CarnivorousCouch

Top 20 Films of 1970

# Movie Title Rating Overall Add
1. Conformist, The ( conformista, Il ) 4.0/4 3.1/4
2. Woodstock 4.0/4 3.0/4
3. Wanda 4.0/4 2.8/4
4. M*A*S*H 4.0/4 2.9/4
5. Gimme Shelter (1970) 4.0/4 2.9/4
6. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
7. Garden of the Finzi-Continis, The ( giardino dei Finzi Contini, Il ) 4.0/4 2.8/4
8. Tristana 4.0/4 2.8/4
9. Patton 4.0/4 3.1/4
10. Why Does Herr R. Run Amok? ( Warum läuft Herr R. Amok? ) 3.5/4 3.0/4
11. Wild Child, The ( enfant sauvage, L') 3.5/4 2.7/4
12. Days and Nights in the Forest ( Aranyer Din Ratri ) 3.5/4 3.2/4
13. Red Circle, The ( cercle rouge, Le ) 3.5/4 3.1/4
14. Butcher, The ( boucher, Le ) 3.5/4 3.0/4
15. Women in Love 3.5/4 2.5/4
16. Catch-22 3.0/4 2.7/4
17. The Ballad of Cable Hogue 2.5/4 2.9/4
18. Airport 2.5/4 2.6/4
19. Love Story (1970) 2.0/4 2.6/4
20. The Aristocats 2.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name