top movies of 2001
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Royal Tenenbaums | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Ghost World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Amores Perros ( Love's a Bitch ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Man Who Wasn't There (2001) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Sexy Beast | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | In the Bedroom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 |



