Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hula Girls ( Hula gâru ) | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Human Condition I, The ( Ningen no joken I ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Children of Hiroshima ( Gembaku no ko ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Arsenic and Old Lace | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Black Rain ( Kuroi ame ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Battle of Okinawa, The ( Gekido no showashi: Okinawa kessen ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Yojimbo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Best Years of Our Lives | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Red Beard ( Akahige ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Bachelor and the Bobby-Soxer | 4.0/4 | 2.6/4 | 



