Best Serbian films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Who Sings Over There ( Ko to tamo peva ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Do You Remember Dolly Bell? ( Sjecas li se Dolly Bell ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Trap, The ( Klopka ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | When Father was Away on Business ( Otac na sluzbenom putu ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Cabaret Balkan ( Bure baruta ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Master and Margaret, The ( maestro e Margherita, Il ) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Marathon Family, The ( Maratonci trce pocasni krug ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Underground (1996) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Tito and Me ( Tito i ja ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Innocence Unprotected ( Nevinost bez zastite ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator ( Ljubavni slucaj ili tragedija sluzbenice P.T.T. ) | 3.0/4 | 2.6/4 | 



