Top 22 Films of 1971
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Claire's Knee ( genou de Claire, Le ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Walkabout | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | McCabe & Mrs. Miller | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The French Connection | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Two-Lane Blacktop | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Last Picture Show | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Duck, You Sucker ( Giù la testa ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Murmur of the Heart ( souffle au coeur, Le ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Sunday Bloody Sunday | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Hospital (1970) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Macbeth (1971) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Duel (1971) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Klute | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | And Now for Something Completely Different | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Dirty Harry | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Harold and Maude | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Fiddler on the Roof | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Nicholas and Alexandra | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 21. | They Might Be Giants | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Diamonds Are Forever | 1.5/4 | 2.7/4 |



